piątek, 29 lutego 2008

Samotny seks. Kulturowa historia masturbacji

Autor: Thomas Walter Laqueur

Samotny seks. Kulturowa historia masturbacji Książka Laqueura, historyka z Berkeley, to nie tylko rzetelna opowieść o historycznych zmianach w podejściu do problemu masturbacji - od Starego Testamentu po dzień dzisiejszy, czyli, jak głosi tytuł pierwszego rozdziału "Od Onanii do Internetu" - ale także, jak przystało na przedstawiciela nowej szkoły historycznej, opowieść z filozoficzną tezą.
Inspirowany badaniami Michela Foucault, Laqueur ze szczególną podejrzliwością przygląda się epoce założycielskiej nowoczesności, czyli oświeceniu, by tam dojrzeć początki naszej zachodniej obsesji na punkcie masturbacji. Wbrew powszechnym przeświadczeniom, że największymi wrogami onanii są związani z religią konserwatyści, Laqueur dowodzi, że samo pojęcie onanii zrodziło się z ducha sekularnego oświecenia i uzyskało rangę centralną za sprawą świeckich praktyk społecznych, które Foucault nazywał "technikami dyscyplinującymi".
Datę narodzin zjawiska onanii Laqueur wyznacza na rok 1712, kiedy to anonimowy autor, powołujący się na medyczne odkrycia z ducha brytyjskiego oświecenia, ogłosił dzieło potępiające masturbację nie tylko jako "grzech", lecz przede wszystkim jako praktykę szkodliwą ze zdrowotnego punktu widzenia. Dalej ↗

Brak komentarzy: